Yönetmelik Nedir? Etiketleri:

Yönetmelik Nedir?

Anayasada yönetmelik ayrıca düzenlenmniş bir konudur:

Yönetmelik nedir?: Yönetmelikler kısaca kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla çıkarılan hukuki metinlerdir. Anayasada yönetmeliklerin, Başbakanlık, bakanlıklar ve kamu tüzelkişileri tarafından çıkarılabileceği ifade edilmiştir. Yönetmelikler idarenin tek taraflı düzenleyici işlemleri arasındadır ve kurallar hiyerarşisinde tüzüklerden sonra gelir.

Yönetmelikler kural olarak yayımı tarihinde yürürlüğe girer ve bunların Resmi Gazetede yayımlanması gerekmez. Hangilerinin Resmî Gazetede yayımlanacağı kanunda belirtilir.

Incoming search terms:

 • yönetmelik nedir
 • yönetmelik ne demek
 • yönetmelikler nedir
 • ynetmelik
 • yönetmelik nedir kısaca
 • yönetmelik nasıl hazırlanır
 • yÖNETMELİK NE DEMEKTİR
 • yönerge nedir nasıl hazırlanır
 • yönetmenlik nedir
 • yönetmelik nedir?

No related posts.

Filed under: İdare Hukuku

Hukuki Bilgiler » İdare Hukuku » Yönetmelik Nedir?

3 Responses to "Yönetmelik Nedir?"

 1. kudret eskicioğlu says:

  Eski 31.05.2005/25831 sayılıOkul aile birliği yönetmeliği ;9 Şubat 2012/28199 tarihindeki yönetmelikle değiştirilmişdir.

  Seçimler Her yılın Ekim ayının son haftasında yapıldığına göre yeni yönetmelik gereği yönetim kurulu ve denetim kurulu seçimleri yenilenecekmidir.Özellikle eskiden başkanlıkda 3.kez seçilenler birdaha görev alamazlar derken yeni yönetmelikde 3 yıl görev yapanlar tekrar seçilemezler ibaresi mevcuttur.Bu durumda ne yapılmalıdır.saygılarımla

  1. Önce, yeni yönetmeliği incelemeniz ve özellikle varsa geçici maddelere dikkat etmeniz gerekir. geçici maddelerde sorularınızın cevabı düzenlenmiş olabilir. geçici maddelerle bu istisnai durumlar düzenlenmemişse artık eski yönetmelik hükümleri uygulanmayacaktır. dolayısıyla, yönetim ve denetim kurulu seçimleri yeni yönetmelikteki şartlara göre yapılmalıdır. bu konuda yeni yönetmeliği incelemek gerekiyor. ayrıca, 3.kez başkan seçilenlerin bir daha görev alamayacağı yönündeki eski yönetmelikte yer alan hüküm yürürlükten kalktığından, yeni yönetmeliğe göre 3 yıl görev yapanlar artık tekrar seçilemeyecektir. yani, mesela bir kişi önceden 3 kez başkanlık yapmış ancak toplamda 3 yılı dolduramamışsa bu kişi yeni yönetmeliğe göre tekrar başkan seçilebilecektir.tabi tekrar belirtelim en iyi yorum bu iki yönetmeliğin incelenmesiyle yapılabilir. umarım yardımcı olabilmişizdir. kolay gelsin.

 2. ahmet katı says:

  yönetmelikler geriye yürütüle bilir mi mesala eylül 2013 te atanmış bir öğretmenin o dönemdeki yönetmeliğe göre çeşitli adaylık eğitiminde geçmiş ancak daha sonra meb 2014 şubat ayında çıkaracağı bir yönetmelik ile bunu değiştirmiş bu bizi etkiler mi?

Leave a Reply

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>