Emekliler Ev Hanımları için Emlak Vergisi Muafiyeti Etiketleri: ,

Emekliler Ev Hanımları için Emlak Vergisi Muafiyeti

Bu yazımızda, birçoğumuzu ilgilendiren emlak vergisi konusunda pek fazla bilinmeyen ve uygulamada sorunla karşılaşılan bir konuyu sizlerle paylaşmak istedik.
Emekliler İçin Emlak Vergisi Muafiyeti

Emekliler için emlak vergisi muafiyeti, ev hanımları için emlak vergisi muafiyeti: 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ve Bakanlar Kurulu kararlarıyla birlikte hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, emeklilerin, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye’de brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenleri olması halinde bunlardan Emlak Vergisi alınmayacağı kararlaştırılmıştır. Dolayısıyla örneğin, hiçbir geliri olmayan bir ev hanımının Türkiye’de bir tane evi varsa ve evin brüt metrekaresi 200′ü geçmiyorsa kendisinden emlak vergisi alınmaması gerekmektedir. Bu kişiler ilgili belgelerle belediyelere başvurarak vergiden muaf olmayı isteyebileceklerdir.

Ayrıca, bu vergiden muaf olabilmek için sahip olunan meskende bizzat oturma şartı da aranmamaktadır. Ancak bazen belediye görevlilerince meskende bizzat oturulmadığından vergiden muaf olunamayacağı yönünde işlemler tesis edilebilmektedir. Bu uygulama yerinde değildir. Zira, 31/12/2003 tarihli ve 25333 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Emlak Vergisi Genel Tebliğ (Seri No:38) ile birlikte bu konuda açıklama yapma ihtiyacı duyularak, emlak vergisinden muaf tutulabilmek için meskende bizzat oturma şartı aranmayacağı özellikle belirtilmiştir.

Incoming search terms:

 • emlak vergisi muafiyeti
 • emlak vergisi muafiyeti 2012
 • emekli emlak vergisi muafiyeti 2012
 • ev hanımlarına emlak vergisi muafiyeti
 • emeklilerin emlak vergisi muafiyeti 2012
 • emeklilerde emlak vergisi muafiyeti 2012
 • ev hanımı emlak vergisi muafiyeti
 • ev hanımları emlak vergisi muafiyeti
 • emekli emlak vergisi muafiyeti
 • emeklilere emlak vergisi muafiyeti 2012

No related posts.

Filed under: Vergi Hukuku

Hukuki Bilgiler » Vergi Hukuku » Emekliler Ev Hanımları için Emlak Vergisi Muafiyeti

55 Responses to "Emekliler Ev Hanımları için Emlak Vergisi Muafiyeti"

 1. ADNAN MENENGİÇ says:

  emeklinin 2 evi var ise her ikisinin emlak vergisini mi ödeyecek yada 1 evin emlak vergisinimi ödeyecek ??
  şimdiden teşekkürler

  1. Sadece 1evinin emlak vergisini ödemesi yeterli olur. Diğer ev, eğer şartları taşıyorsa, vergiden muaf olacaktır.
   İlginize teşekkür ederiz.

 2. Esin says:

  emekli biri kendi adına 1 ev sahibi ise ve evhanımı eşi de kendi adına ev sahibi ise, her iki evin de emlak vergisi muafiyeti söz konusu olu rmu?

  1. Bu duumda da degisen bir sey olmayacaktir. Her ikisi de vergiden muaf olacaktır.

 3. nilay says:

  vefat eden anne ve babama ait evde oturuyoruz birde arsa var çalışmıyorum vergiden muafolabilirmiyiz.

  1. Siz eğer hiçbir geliriniz olmadıgını belgeleyebiliyorsaniz ve tapuda evin sahibi siz gözüküyorsanız evin vergisinden muaf olabilirsiniz.

 4. Yasin says:

  Emekliyim üzerime kayıtlı başka hiçbir ev, arsa, dükkân vs… gibi şey yok.

  Çalışırken İş yerinde sandık oluşturmuştuk, emekli olunca cüzi miktarda bu sandıktan destek olarak (200 TL) alıyorum.

  Belediye ye bunu dürüstçe söyledim ve emlak vergisini ödemem gerektiğini bildirdiler. Salt 50 veya 55 TL civarındaki emlak vergisi için bu sandıktan ayrılmalı mıyım?

  Emlak Vergisi Genel Tebliğ ya da Yasa bununla ilgili ne diyor?

  İlginize teşekkürler.

  1. Emeklilerin vergi muafiyetinden yararlanabilmeleri için emekli aylığından başka bir gelirlerinin olmaması gerekir. Dolayısıyla sizin sandıktan elde ettiginiz gelir vergiden muaf olmanizin önüne geçecektir. Tebliğde bu hususu görebilirsiniz.
   Teşekkürler.

 5. emrullah says:

  babamın adına 1 ev ve 1 dükkan bulunmakta dükkanın emlak vergisini ödemesi durumunda kendisinin halen içinde oturduğu evinde emlak vergisini ödemesi gerekiyormu?yoksa herhangi bir tanesini ödemesi yeterli olmaktadır.ilgi ve alakanıza şimdiden teşşekürler

 6. sebahat says:

  35 yaşında, ev hanımıyım.. 2007 haziran’dan itibaren kendi evimde eşim ve çocuklarımla kalıyorum.. 200m2 den küçük.. başka bir gayrimenkulum, gelirim yok (bu süre içinde sadece 1 aylık sigortalı çalışmam var).
  belediyeye gittiğimde geçmişe dönük hakkım olmadığını söylediler. hakkım varmı? varsa, nerelere, ne şekilde başvurmalıyım. Yol gösterirseniz çok sevinirim…

 7. emk says:

  merhaba,
  babam emekli, annem ev hanımı. 1 ev 1 yalıkları var ve herikisi de annemin üstüne. bu durumda vergi ödemeleri gerekiyor mu? sanırım yanıt evet, hangisini ödemeleri gerekiyor? ankaradaki ev için mi yoksa yazlık için mi verrgi ödemeliler?
  teşekkürler

 8. erdal says:

  Emekliyim ve başka gelirim yok.Üzerime 3 adet ev kayıtlı.Eşim de emekli ve onun da başka geliri yok.Üzerine 1 adet yazlık ev kayıtlı.Emlak vergisi bakımından durumumuz nedir?Teşekkürler

 9. kısmet alış says:

  bir yıl içinde sahip olduğum mersindeki evimi sattım antalyadan ev aldım fakat bazı sorunlardan dolayı geri satmak zorunda kaldım.bu arada son sattığım evin değerinden fazla karşı taraf kredi çekiyor bu yüzden bana yüklü miktarda vergi çıkacağı söyleniyor[bir yılda 2.evi sattığım için ]bu konu hakkında bilgi alabbilirsem sevinirim.şimdiden teşekkürler

 10. Mehmet says:

  Selamlar, Ben emekliyim.Aldığım daireyi eşimle ortak yapmıştım. Eşim emekli olana kadar vergisini verdi, benden ise almadılar. Eşim emekli oldu. Yine vergisini ödemeye devam etti. Fakat miras yolu ile İstanbul dışında bir daire kalınca diğer mirascılardan satın alarak bir ev sahibi oldu. Soracağım soruya gelince ortak olduğumuz evin vergisini yatırırken durumu anlattığımda benimde eşimin geliri olduğundan dolayısı ile benimde oluyormuş bu sebeple benimde muafiyetten faydalanamıyacağımı ve vergi vermem gerektiğini söylediler. Bu doğrumudur. Ne yapmam gerekir.Yani kanun ne diyor? Saygılar.

 11. demet says:

  emekliyim. eşim çalışıyor ve eşimin üzerine olan evde oturuyoruz. üzerime kira geliri aldığım evim var. emlak vergisi ödemem gerekiyormu? ayrıca başka bir ev alsam her iki ev içinde vergi ödeyecekmiyim?yoksa bir tanesi için mi ödeyeceğim. teşekkürler.

 12. fatoş says:

  Annem ölmüş babamın emekli maaşını alıyor. Oturduğu kendi evi yarı yarıya ikisinin üstünde idi. Annem kredi ile bir ev daha aldı.
  Henüz ev ipotekli. Borcunu ödüyor.Başka bir geliri yok. Bu durumda
  emlak vergisi birinden birine ödeyecekmi? Teşekkürler…

 13. merhaba,2011 de emekli oldum, bir tane dairem var. 2013 için vergiden muaaffiyet formu doldurup belediyeye verdim. Fakat 2013 ekim ayında özel bir kurumdan da emeklililik bağlanacak. bu durumu değerlendirip bilgi vermenizi rica ederim. Emlak vergisinden muaf olurmuyum? teşekkürler

  1. mustafa says:

   merhaba ben 2012 de malulen emekli oldum üzerime kayıtlı bir dairem ver ben hangi vergileri öderim hangileri ödemem? teşekkürler

   1. admin says:

    200 metrekareyi geçmiyorsa emlak vergisinden muaf olursunuz, muafiyet için belediyeye başvurunuz.. Zaten bu evde oturuyorsanız gayrimenkul sermaye iradı (kira) oluşmayacağı için buna ilişkin vergi de ödemeyeceksiniz.

 14. leyla says:

  emekliyim bir kamu kuruluşundan eşim hala çalışıyor.ama benim adıma kayıtlı iki evim var .ikisinede kira geliri vergisi ödüyorum .birinden muaf olmam gerekiyormu acaba

  1. leyla says:

   emlak vergisi ödüyorum.

  2. admin says:

   Evet eğer evin brüt metrekaresi 200′ü geçmiyorsa bu evlerden birinden muaf olabilirsiniz. İlglii belgelerle belediyeye başvurarak vergiden muaf olmayı isteyebilirsiniz..

 15. fatih samli says:

  slm. babamın iki farklı şehirde iki evi bulunmakta.bir evi kirada ve bir evinde abim yaşıyor. babam işçi emeklisi bu iki evede emlak vergisi ödüyor. bu durumda bir evden emlak vergisinden muaf olurmu.

  1. admin says:

   200 metrekareyi geçmiyorsa bu evlerden birinin emlak vergisinden muaf olabilir.

   1. tunç says:

    Hayır sayın admin eğer birden fazla ev varsa muafiyetten yararlanamaz her iki ev vergiye tabi olur.

    1. admin says:

     Eğer aynı kişiye ait iki ev varsa bu halde muafiyet olmayacağı kanaatindeyim..

 16. isheyye says:

  Merhaba bende 15yıllık evhanımıyım 155 metre kare evim var vergi muafiyetinden yararlana bilirmiyim bilgilendiriir seniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. admin says:

   Evet emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilirsiniz.

  2. admin says:

   Evet yararlanabilirsiniz.

  3. admin says:

   Evet emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilirsiniz.

 17. OSMAN ÜSTÜNEL says:

  Annemin hiçbir geliri yok, sadece bir evi var ve kira geliri alıyor. ev vergisinden muafmıdır? ne yapması gerekiyor?

  1. admin says:

   Emlak vergisinden muaftır, belediyeye istenen belgelerle başvuru yapın..

 18. huseyin says:

  Ben ve esim emekliyiz. Kislik ev karimin, yazlik ev benim uzerime ve her ikisi de 200 m2 den kucuktur.Ayrica baska gelirimiz de yoktur. Her iki konut icin emlak vergisinden muaf miyiz? Simdiye kadar odedigimiz vergileri geri alabilir miyiz? Yanit icin simdiden tesekkur ederim.

  1. admin says:

   Her ikiniz de emlak vergisinden muaf olacaksınızdır. Ancak ödediğiniz vergileri geri alabileceğinizi sanmıyorum ama yine de belediyeye muafiyet için başvurduğunuzda sorabilirsiniz..

 19. celal says:

  kamu kuruluşunda çalışıyorum başka bir şehirde benim adıma evim var çalıştığım şehirde ise eşimin adına evi var benim adıma olan kirada eşimin adına olanda ise oturuyoruz. 155 m2 eşimin adına bulunan bu eve emlak vergisi borcu olurmu olmazmı.olursa ne yapmalıyız. cevaplarsanız memnun oluruz.cevabı e postama gönderirseniz dahada memnun oluruz.

  1. admin says:

   Eşinizin bir geliri yok ya da emekliyse eşinizin üzerine olan evden emlak vergisinden muaf olursunuz..

 20. Ali Rıza YILDIRIM says:

  Ben emekliyim benim 90 m2 evim var eşimle birlikte oturuyoruz.Eşiminde 115 m2 evi var.Eşim çalışmyıyor,geliri yok ev hanımı,ben emlak vergisi ödemiyorum eşimin evin de kira vermeden oğlumuz oturuyor.eşim kendi evi için emlak vergisi verecek mi?

  1. admin says:

   Eşinizin de emlak vergisinden muaf olması gerektiğini düşünmekteyim.

 21. yeter says:

  ben ev hanımıyım eşim kamuda devlet memuru benim adıma olan evde ikamet ediyoruz. emlak vergisinden muaf olurmuyum. bilgilendirirseniz memnun olurum.

  1. admin says:

   Ev kanundaki özellikleri barındırıyorsa evet olursunuz..

 22. MGK says:

  Merhaba
  1998 den beri üzerime olan daire kirada, kendim de kiradayım. 2011 yılında üzerime ikinci bir daire tapusu geçti. Toplasanız üzerime olan iki dairenin alanı 200 metrekare etmez. Şu an iki daireden birisinin vergisinden muaf mıyım ve geçmişe dönük üzerime tek daire tapulu iken ödediğim vergilerin iadesini talep edebilir miyim. Bu iade konusunda ters davranıyorlarmış. Nasıl bir yol izlemeliyiz.

 23. Mehmet says:

  1973 yılında 2no lu gecekondu önleme bölgesi adı altında istimlak işlemi tebligatı muhtara teslim edilerek bedeli de banka ya şahıs adına yatırıldı.1977yılında yerel mahkeme itirazı haksız bularak mülkü belediye adına tescil kararı verdi parada bankadan alınmadı merkez bankasına gitti.2007 yılında vefat edene kadar da emlak vergisini ödedi.veraset çıkarıldığında gördük ki yerimizin ve üzerindeki evimizin tapusu belediye uhdesinde.ancak belediye istimlak etmiş olduğu bu alana da amacına uygun hiç bir şey yapmadı. Ben şimdi neyapabilirim? 34 yıldan beri belediyenin görünen fakat fiilen işlediğimiz bu yeri ve evi edilebilmek için bir kanun var mı?

 24. ebrar says:

  annem geliri olmayan bir ev hanımı üzerinde 2 tane ev bulunmaktadır. evlerinin vergisini birinden muaf olma hakkı var mıdır? Teşekkürler.

 25. ayhan alkan says:

  annemın ustune tabu olan evde ben oturmaktayım kıra gelırı almamaktadır bu durmdan dolayı vergıden muafmıdır annem ev hanımıdır babamla bırlıkte
  oturmaktadır

  1. admin says:

   Eğer ev Kanundaki özelliklere sahipse emlak vergisinden muaf olur, emlak vergisiyle gayrimenkul sermaye iradı farklı şeylerdir. Kira geliri olsaydı onun için gayrimenkul sermaye iradından dolayı vergi ödeyebilirdi.

 26. İSMAİL says:

  BABAMDAN KALAN EV, ANNEMLE BANA YARI YARIYA PAYLAŞTIRILMIŞ DURUMDA. KENDİMİN VE EŞİMİN AYRICA BİR EVİMİZ VAR.KENDİME AİT EVİ 2011 YILINDA, EŞİME AİT EVİ EKİM 2013 YILINDA ALDIK. EŞİM EV HANIMI HİÇBİR GELİRİ YOK. BEN İSE 16.09.2013 YILINDA YENİ EMEKLİ OLDUM. BENİM DURUMUM NEDİR. TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. admin says:

   Muafiyet için yalnız 1 ev şartı arandığı için sizin muaf olamayacağınızı düşünmekteyim..

 27. asuman says:

  eşime ortak bir evimiz var eşim çalışıyor ben ev hanımıyım bana düşen emlak vergisi vermek zorundamıyım birde 10 yıldır emlak vergisi ödüyoruz benim emlak vergimi geriye dönük alabilirmiyim teşekkür ederim

 28. omer keman says:

  Babamin adina 2ev bar 1yazlik arsali ev digeri kislikev emekli baska geliri yok 1taneannemin arsasi var Lda ev hanimi me yapmaliyiz belediye hepsine 500 TL vergi aldi tesekkur ederim

 29. duygu says:

  merhaba.annem ev hanımı başka geliride yok emlak verigisnden muafiyet için gerekli evraklar nelerdir.teşekkür ederim.

 30. Cem says:

  Eşimin üzerinde bir kışlık birde yazlık ev var.eşim çalışıyor ben emekli oldum vergiden muaf olabilir miyim.

 31. aslı says:

  arkadaşlar şu kadınları desteklemek için vergiden muaf edıyorlarmı bıgınız varmı…….

 32. nursel says:

  Emekli icin ev vergisi muafiyetinde hangi belgeler gerekiyor? Yardimci olursaniz sevinirim.

 33. Gülsen İşim says:

  Evhanımıyım ,bir evim var ,başka bir gelirim yok, daha önceleri kendi evimde oturuken ,emlak vergisi ödemiyordum .Şimdi kızımın evinde oturuyorum ,evimin kirasınıda kızım alıyor .Bu durumda emlak vergisi vermem gerekiyor mu?

 34. hayriye says:

  merhabalar… ev hanımıyım 2013te ev aldım. üzerime kayıtlı sadece bir ev var emlak vergisinden muaf olacağımı düşünüyordum ancak belediyeye gittiğimde evde oturmadığım için bana emlak vergisi çıkardılar uygulama doğru mu ve ne yapmam gerekir? teşekkürler..

Leave a Reply

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>