Emekliler ve Ev Hanımları için Emlak Vergisi Muafiyeti

Bu yazımızda, birçoğumuzu ilgilendiren emlak vergisi konusunda pek fazla bilinmeyen ve uygulamada sorunla karşılaşılan bir konuyu sizlerle paylaşmak istedik.
Emekliler İçin Emlak Vergisi Muafiyeti

Bu konu emekliler için emlak vergisi muafiyeti ve ev hanımları için emlak vergisi muafiyeti ile ilgilidir:

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ve Bakanlar Kurulu kararlarıyla birlikte hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, emeklilerin, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye’de brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenleri olması halinde bunlardan Emlak Vergisi alınmayacağı kararlaştırılmıştır.

Dolayısıyla örneğin, hiçbir geliri olmayan bir ev hanımının Türkiye’de bir tane evi varsa ve evin brüt metrekaresi 200’ü geçmiyorsa kendisinden emlak vergisi alınmaması gerekmektedir.

Bu kişiler ilgili belgelerle belediyelere başvurarak vergiden muaf olmayı isteyebileceklerdir.

Ayrıca, bu vergiden muaf olabilmek için sahip olunan meskende bizzat oturma şartı da aranmamaktadır.

Ancak bazen belediye görevlilerince meskende bizzat oturulmadığından vergiden muaf olunamayacağı yönünde işlemler tesis edilebilmektedir.

Bu uygulama yerinde değildir. Zira, 31/12/2003 tarihli ve 25333 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Emlak Vergisi Genel Tebliğ (Seri No:38) ile birlikte bu konuda açıklama yapma ihtiyacı duyularak, emlak vergisinden muaf tutulabilmek için meskende bizzat oturma şartı aranmayacağı özellikle belirtilmiştir.

(Visited 30,570 times, 1 visits today)

Filed under: Vergi Hukuku

Hukuki Bilgiler » Vergi Hukuku » Emekliler ve Ev Hanımları için Emlak Vergisi Muafiyeti

108 Responses to "Emekliler ve Ev Hanımları için Emlak Vergisi Muafiyeti"

 1. ADNAN MENENGİÇ says:

  emeklinin 2 evi var ise her ikisinin emlak vergisini mi ödeyecek yada 1 evin emlak vergisinimi ödeyecek ??
  şimdiden teşekkürler

  1. Sadece 1evinin emlak vergisini ödemesi yeterli olur. Diğer ev, eğer şartları taşıyorsa, vergiden muaf olacaktır.
   İlginize teşekkür ederiz.

 2. Esin says:

  emekli biri kendi adına 1 ev sahibi ise ve evhanımı eşi de kendi adına ev sahibi ise, her iki evin de emlak vergisi muafiyeti söz konusu olu rmu?

  1. Bu duumda da degisen bir sey olmayacaktir. Her ikisi de vergiden muaf olacaktır.

 3. nilay says:

  vefat eden anne ve babama ait evde oturuyoruz birde arsa var çalışmıyorum vergiden muafolabilirmiyiz.

  1. Siz eğer hiçbir geliriniz olmadıgını belgeleyebiliyorsaniz ve tapuda evin sahibi siz gözüküyorsanız evin vergisinden muaf olabilirsiniz.

 4. Yasin says:

  Emekliyim üzerime kayıtlı başka hiçbir ev, arsa, dükkân vs… gibi şey yok.

  Çalışırken İş yerinde sandık oluşturmuştuk, emekli olunca cüzi miktarda bu sandıktan destek olarak (200 TL) alıyorum.

  Belediye ye bunu dürüstçe söyledim ve emlak vergisini ödemem gerektiğini bildirdiler. Salt 50 veya 55 TL civarındaki emlak vergisi için bu sandıktan ayrılmalı mıyım?

  Emlak Vergisi Genel Tebliğ ya da Yasa bununla ilgili ne diyor?

  İlginize teşekkürler.

  1. Emeklilerin vergi muafiyetinden yararlanabilmeleri için emekli aylığından başka bir gelirlerinin olmaması gerekir. Dolayısıyla sizin sandıktan elde ettiginiz gelir vergiden muaf olmanizin önüne geçecektir. Tebliğde bu hususu görebilirsiniz.
   Teşekkürler.

 5. emrullah says:

  babamın adına 1 ev ve 1 dükkan bulunmakta dükkanın emlak vergisini ödemesi durumunda kendisinin halen içinde oturduğu evinde emlak vergisini ödemesi gerekiyormu?yoksa herhangi bir tanesini ödemesi yeterli olmaktadır.ilgi ve alakanıza şimdiden teşşekürler

 6. sebahat says:

  35 yaşında, ev hanımıyım.. 2007 haziran’dan itibaren kendi evimde eşim ve çocuklarımla kalıyorum.. 200m2 den küçük.. başka bir gayrimenkulum, gelirim yok (bu süre içinde sadece 1 aylık sigortalı çalışmam var).
  belediyeye gittiğimde geçmişe dönük hakkım olmadığını söylediler. hakkım varmı? varsa, nerelere, ne şekilde başvurmalıyım. Yol gösterirseniz çok sevinirim…

 7. emk says:

  merhaba,
  babam emekli, annem ev hanımı. 1 ev 1 yalıkları var ve herikisi de annemin üstüne. bu durumda vergi ödemeleri gerekiyor mu? sanırım yanıt evet, hangisini ödemeleri gerekiyor? ankaradaki ev için mi yoksa yazlık için mi verrgi ödemeliler?
  teşekkürler

 8. erdal says:

  Emekliyim ve başka gelirim yok.Üzerime 3 adet ev kayıtlı.Eşim de emekli ve onun da başka geliri yok.Üzerine 1 adet yazlık ev kayıtlı.Emlak vergisi bakımından durumumuz nedir?Teşekkürler

 9. kısmet alış says:

  bir yıl içinde sahip olduğum mersindeki evimi sattım antalyadan ev aldım fakat bazı sorunlardan dolayı geri satmak zorunda kaldım.bu arada son sattığım evin değerinden fazla karşı taraf kredi çekiyor bu yüzden bana yüklü miktarda vergi çıkacağı söyleniyor[bir yılda 2.evi sattığım için ]bu konu hakkında bilgi alabbilirsem sevinirim.şimdiden teşekkürler

 10. Mehmet says:

  Selamlar, Ben emekliyim.Aldığım daireyi eşimle ortak yapmıştım. Eşim emekli olana kadar vergisini verdi, benden ise almadılar. Eşim emekli oldu. Yine vergisini ödemeye devam etti. Fakat miras yolu ile İstanbul dışında bir daire kalınca diğer mirascılardan satın alarak bir ev sahibi oldu. Soracağım soruya gelince ortak olduğumuz evin vergisini yatırırken durumu anlattığımda benimde eşimin geliri olduğundan dolayısı ile benimde oluyormuş bu sebeple benimde muafiyetten faydalanamıyacağımı ve vergi vermem gerektiğini söylediler. Bu doğrumudur. Ne yapmam gerekir.Yani kanun ne diyor? Saygılar.

 11. demet says:

  emekliyim. eşim çalışıyor ve eşimin üzerine olan evde oturuyoruz. üzerime kira geliri aldığım evim var. emlak vergisi ödemem gerekiyormu? ayrıca başka bir ev alsam her iki ev içinde vergi ödeyecekmiyim?yoksa bir tanesi için mi ödeyeceğim. teşekkürler.

 12. fatoş says:

  Annem ölmüş babamın emekli maaşını alıyor. Oturduğu kendi evi yarı yarıya ikisinin üstünde idi. Annem kredi ile bir ev daha aldı.
  Henüz ev ipotekli. Borcunu ödüyor.Başka bir geliri yok. Bu durumda
  emlak vergisi birinden birine ödeyecekmi? Teşekkürler…

 13. merhaba,2011 de emekli oldum, bir tane dairem var. 2013 için vergiden muaaffiyet formu doldurup belediyeye verdim. Fakat 2013 ekim ayında özel bir kurumdan da emeklililik bağlanacak. bu durumu değerlendirip bilgi vermenizi rica ederim. Emlak vergisinden muaf olurmuyum? teşekkürler

  1. mustafa says:

   merhaba ben 2012 de malulen emekli oldum üzerime kayıtlı bir dairem ver ben hangi vergileri öderim hangileri ödemem? teşekkürler

   1. admin says:

    200 metrekareyi geçmiyorsa emlak vergisinden muaf olursunuz, muafiyet için belediyeye başvurunuz.. Zaten bu evde oturuyorsanız gayrimenkul sermaye iradı (kira) oluşmayacağı için buna ilişkin vergi de ödemeyeceksiniz.

 14. leyla says:

  emekliyim bir kamu kuruluşundan eşim hala çalışıyor.ama benim adıma kayıtlı iki evim var .ikisinede kira geliri vergisi ödüyorum .birinden muaf olmam gerekiyormu acaba

  1. leyla says:

   emlak vergisi ödüyorum.

  2. admin says:

   Evet eğer evin brüt metrekaresi 200’ü geçmiyorsa bu evlerden birinden muaf olabilirsiniz. İlglii belgelerle belediyeye başvurarak vergiden muaf olmayı isteyebilirsiniz..

 15. fatih samli says:

  slm. babamın iki farklı şehirde iki evi bulunmakta.bir evi kirada ve bir evinde abim yaşıyor. babam işçi emeklisi bu iki evede emlak vergisi ödüyor. bu durumda bir evden emlak vergisinden muaf olurmu.

  1. admin says:

   200 metrekareyi geçmiyorsa bu evlerden birinin emlak vergisinden muaf olabilir.

   1. tunç says:

    Hayır sayın admin eğer birden fazla ev varsa muafiyetten yararlanamaz her iki ev vergiye tabi olur.

    1. admin says:

     Eğer aynı kişiye ait iki ev varsa bu halde muafiyet olmayacağı kanaatindeyim..

 16. isheyye says:

  Merhaba bende 15yıllık evhanımıyım 155 metre kare evim var vergi muafiyetinden yararlana bilirmiyim bilgilendiriir seniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. admin says:

   Evet emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilirsiniz.

  2. admin says:

   Evet yararlanabilirsiniz.

  3. admin says:

   Evet emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilirsiniz.

 17. OSMAN ÜSTÜNEL says:

  Annemin hiçbir geliri yok, sadece bir evi var ve kira geliri alıyor. ev vergisinden muafmıdır? ne yapması gerekiyor?

  1. admin says:

   Emlak vergisinden muaftır, belediyeye istenen belgelerle başvuru yapın..

 18. huseyin says:

  Ben ve esim emekliyiz. Kislik ev karimin, yazlik ev benim uzerime ve her ikisi de 200 m2 den kucuktur.Ayrica baska gelirimiz de yoktur. Her iki konut icin emlak vergisinden muaf miyiz? Simdiye kadar odedigimiz vergileri geri alabilir miyiz? Yanit icin simdiden tesekkur ederim.

  1. admin says:

   Her ikiniz de emlak vergisinden muaf olacaksınızdır. Ancak ödediğiniz vergileri geri alabileceğinizi sanmıyorum ama yine de belediyeye muafiyet için başvurduğunuzda sorabilirsiniz..

 19. celal says:

  kamu kuruluşunda çalışıyorum başka bir şehirde benim adıma evim var çalıştığım şehirde ise eşimin adına evi var benim adıma olan kirada eşimin adına olanda ise oturuyoruz. 155 m2 eşimin adına bulunan bu eve emlak vergisi borcu olurmu olmazmı.olursa ne yapmalıyız. cevaplarsanız memnun oluruz.cevabı e postama gönderirseniz dahada memnun oluruz.

  1. admin says:

   Eşinizin bir geliri yok ya da emekliyse eşinizin üzerine olan evden emlak vergisinden muaf olursunuz..

 20. Ali Rıza YILDIRIM says:

  Ben emekliyim benim 90 m2 evim var eşimle birlikte oturuyoruz.Eşiminde 115 m2 evi var.Eşim çalışmyıyor,geliri yok ev hanımı,ben emlak vergisi ödemiyorum eşimin evin de kira vermeden oğlumuz oturuyor.eşim kendi evi için emlak vergisi verecek mi?

  1. admin says:

   Eşinizin de emlak vergisinden muaf olması gerektiğini düşünmekteyim.

 21. yeter says:

  ben ev hanımıyım eşim kamuda devlet memuru benim adıma olan evde ikamet ediyoruz. emlak vergisinden muaf olurmuyum. bilgilendirirseniz memnun olurum.

  1. admin says:

   Ev kanundaki özellikleri barındırıyorsa evet olursunuz..

 22. MGK says:

  Merhaba
  1998 den beri üzerime olan daire kirada, kendim de kiradayım. 2011 yılında üzerime ikinci bir daire tapusu geçti. Toplasanız üzerime olan iki dairenin alanı 200 metrekare etmez. Şu an iki daireden birisinin vergisinden muaf mıyım ve geçmişe dönük üzerime tek daire tapulu iken ödediğim vergilerin iadesini talep edebilir miyim. Bu iade konusunda ters davranıyorlarmış. Nasıl bir yol izlemeliyiz.

 23. Mehmet says:

  1973 yılında 2no lu gecekondu önleme bölgesi adı altında istimlak işlemi tebligatı muhtara teslim edilerek bedeli de banka ya şahıs adına yatırıldı.1977yılında yerel mahkeme itirazı haksız bularak mülkü belediye adına tescil kararı verdi parada bankadan alınmadı merkez bankasına gitti.2007 yılında vefat edene kadar da emlak vergisini ödedi.veraset çıkarıldığında gördük ki yerimizin ve üzerindeki evimizin tapusu belediye uhdesinde.ancak belediye istimlak etmiş olduğu bu alana da amacına uygun hiç bir şey yapmadı. Ben şimdi neyapabilirim? 34 yıldan beri belediyenin görünen fakat fiilen işlediğimiz bu yeri ve evi edilebilmek için bir kanun var mı?

 24. ebrar says:

  annem geliri olmayan bir ev hanımı üzerinde 2 tane ev bulunmaktadır. evlerinin vergisini birinden muaf olma hakkı var mıdır? Teşekkürler.

 25. ayhan alkan says:

  annemın ustune tabu olan evde ben oturmaktayım kıra gelırı almamaktadır bu durmdan dolayı vergıden muafmıdır annem ev hanımıdır babamla bırlıkte
  oturmaktadır

  1. admin says:

   Eğer ev Kanundaki özelliklere sahipse emlak vergisinden muaf olur, emlak vergisiyle gayrimenkul sermaye iradı farklı şeylerdir. Kira geliri olsaydı onun için gayrimenkul sermaye iradından dolayı vergi ödeyebilirdi.

 26. İSMAİL says:

  BABAMDAN KALAN EV, ANNEMLE BANA YARI YARIYA PAYLAŞTIRILMIŞ DURUMDA. KENDİMİN VE EŞİMİN AYRICA BİR EVİMİZ VAR.KENDİME AİT EVİ 2011 YILINDA, EŞİME AİT EVİ EKİM 2013 YILINDA ALDIK. EŞİM EV HANIMI HİÇBİR GELİRİ YOK. BEN İSE 16.09.2013 YILINDA YENİ EMEKLİ OLDUM. BENİM DURUMUM NEDİR. TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. admin says:

   Muafiyet için yalnız 1 ev şartı arandığı için sizin muaf olamayacağınızı düşünmekteyim..

 27. asuman says:

  eşime ortak bir evimiz var eşim çalışıyor ben ev hanımıyım bana düşen emlak vergisi vermek zorundamıyım birde 10 yıldır emlak vergisi ödüyoruz benim emlak vergimi geriye dönük alabilirmiyim teşekkür ederim

 28. omer keman says:

  Babamin adina 2ev bar 1yazlik arsali ev digeri kislikev emekli baska geliri yok 1taneannemin arsasi var Lda ev hanimi me yapmaliyiz belediye hepsine 500 TL vergi aldi tesekkur ederim

 29. duygu says:

  merhaba.annem ev hanımı başka geliride yok emlak verigisnden muafiyet için gerekli evraklar nelerdir.teşekkür ederim.

 30. Cem says:

  Eşimin üzerinde bir kışlık birde yazlık ev var.eşim çalışıyor ben emekli oldum vergiden muaf olabilir miyim.

 31. aslı says:

  arkadaşlar şu kadınları desteklemek için vergiden muaf edıyorlarmı bıgınız varmı…….

 32. nursel says:

  Emekli icin ev vergisi muafiyetinde hangi belgeler gerekiyor? Yardimci olursaniz sevinirim.

 33. Gülsen İşim says:

  Evhanımıyım ,bir evim var ,başka bir gelirim yok, daha önceleri kendi evimde oturuken ,emlak vergisi ödemiyordum .Şimdi kızımın evinde oturuyorum ,evimin kirasınıda kızım alıyor .Bu durumda emlak vergisi vermem gerekiyor mu?

 34. hayriye says:

  merhabalar… ev hanımıyım 2013te ev aldım. üzerime kayıtlı sadece bir ev var emlak vergisinden muaf olacağımı düşünüyordum ancak belediyeye gittiğimde evde oturmadığım için bana emlak vergisi çıkardılar uygulama doğru mu ve ne yapmam gerekir? teşekkürler..

  1. admin says:

   Merhabalar.Eğer ev hanımı iseniz ve başkaca bir geliriniz yoksa emlak vergisi ödeme zorunluluğu yoktur.1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ve Bakanlar Kurulu kararlarıyla birlikte hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, emeklilerin, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye’de brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenleri olması halinde bunlardan Emlak Vergisi alınmayacağı kararlaştırılmıştır. Ayrıca, bu vergiden muaf olabilmek için sahip olunan meskende bizzat oturma şartı da aranmamaktadır. Ancak bazen belediye görevlilerince meskende bizzat oturulmadığından vergiden muaf olunamayacağı yönünde işlemler tesis edilebilmektedir. Bu uygulama yerinde değildir. Zira, 31/12/2003 tarihli ve 25333 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Emlak Vergisi Genel Tebliğ (Seri No:38) ile birlikte bu konuda açıklama yapma ihtiyacı duyularak, emlak vergisinden muaf tutulabilmek için meskende bizzat oturma şartı aranmayacağı özellikle belirtilmiştir.Siz eğer bir dilekçe ile belediyeye başvurursanız sorununuz çözülecektir.Yazdığımız kanun ve tebliğden de dilekçenizde söz ederseniz kanımızca sorun çözülecektir.Bizlere sorularınızla yön verdiğiniz için teşekkür ederiz. Sorunsuz bir yaşam için bizleri takip etmeniz dileğiyle…
   HOŞÇAKALIN…

 35. Rabia öztürk says:

  ev hanımıyım hiçbir sosyal güvencem yok daha önce ev vergisi ödedim fakat 5 senedir ödeyemedim.ama zaten vergiden muaf olabiliyormuşım yeni ögrendim.eski borçlarlarıda ödemek zorundamıyım borçlu oldugum zamanda hiçbir güvencem gelirim ve çalışmışlıgım yok. Bilgilendirirdeniz sevinirim

  1. admin says:

   Merhabalar.İşlerimizin yoğunluğundan dolayı cevabı biraz geciktirdik.Özür dileriz. Sorunuzu cevaplarsak; 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ve Bakanlar Kurulu kararlarıyla birlikte hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, emeklilerin, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye’de brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenleri olması halinde bunlardan Emlak Vergisi alınmayacağı kararlaştırılmıştır. Dolayısıyla örneğin, hiçbir geliri olmayan bir ev hanımının Türkiye’de bir tane evi varsa ve evin brüt metrekaresi 200′ü geçmiyorsa kendisinden emlak vergisi alınmaması gerekmektedir. Bu kişiler ilgili belgelerle belediyelere başvurarak vergiden muaf olmayı isteyebileceklerdir.Ayrıca, bu vergiden muaf olabilmek için sahip olunan meskende bizzat oturma şartı da aranmamaktadır. Ancak bazen belediye görevlilerince meskende bizzat oturulmadığından vergiden muaf olunamayacağı yönünde işlemler tesis edilebilmektedir. Bu uygulama yerinde değildir. Zira, 31/12/2003 tarihli ve 25333 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Emlak Vergisi Genel Tebliğ (Seri No:38) ile birlikte bu konuda açıklama yapma ihtiyacı duyularak, emlak vergisinden muaf tutulabilmek için meskende bizzat oturma şartı aranmayacağı özellikle belirtilmiştir. Bilgilerinize sunulur.Sayfamızı takip etmeniz ve tüm sorunlarınızı bildirmeniz dileğiyle…Sevgi huzur ve mutlu günler temennisiyle…

 36. erdinc balaban says:

  Merhaba 2012 agustosda emekli oldum o tarihe kadarda emlak vergimi odedim simdi ise belediye tahakkuk eden 2013 vergini ode oyle muhafakiyet formmunu alalim diyor bu uygulama dogrumu cevabiniz icin simdiden tsk ler

  1. admin says:

   Merhaba.Sizin emekli olduğunuz tarihten sonraki emlak vergisi oranı 0′ dır.Belediyeye gidip formunuzu doldurmanız halinde sizden emlak vergisi almamaları gerekiyor.Tahakkuk etmiş olan 2013 yılı emlak vergisini ise belediye VUK’ nun 116. maddesi gereğince düzeltme yoluyla terkin etmesi gerekir.

 37. Adem says:

  Merhaba;
  Eşim ev hanımı hiçbir geliri yok.üzerinde 1 evi ve arsası var.evin topusunu alırken emlak vergisini aldılar.şimdi evin emlak vergisinden muaf olabilirmiyiz.ödediğimiz emlak vergisini geri alabilirmiyiz.tabi öncelikle arsadan dolayı evin emlak vergisi muafı olurmu?

  1. admin says:

   Merhaba.Sorunuz için teşekkür ederim.Eğer eşinizin brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek bir meskeni olsaydı emlak vergisinden muaf olurdu.Ancak ayrıca eşiniz adına bir arsa bulunması bu muafiyeti engellemektedir.Bu sebepten eşinizin emlak vergisi ödemesi gerekmektedir.Saygılar…

 38. Şengül says:

  Babamız 2002 de vefat etti, evimiz babamızın üstüne annemde babamdan ötürü emekli evde annem ve kardeşim oturuyor, 2002 den beri işleyen ama haberdar edilmeyen 1.200tl lik bir vergi bırcu çıktl neyapmalıyız? Bu borcu ödemek zorundamıyız, Acele cevap bekliyorum teşekkürler

 39. Şengül says:

  202 de Babamız vefatetti evimiz vergiden muaftı ancak eve 2002 den veri işleten 1.200tllik vergi borcu çıkmış, ev babamın üstüneydi annem babamdan ötürü emekli ama ev annemin üstüne değil henüz, bu vergi borcunu ödemek zorundamıyız itiraz hakkımız yokmu :( lütfen acele cevap bekliyorum

  1. admin says:

   Bu konuda mülkiyet hakkının kimde olduğu önemli, özellikle miras konusunda bir avukata danışıp mülkiyetin kimde olduğunu tepitini yaptırabilirseniz anneniz eğer hak sahibi görünüyorsa muaf olmalı…

 40. gürkan özden says:

  Annem ev hanımı ve geliri yok. 190 m2 bir arsası var. Vergiden muaf oluyor mu?

  1. admin says:

   Emlak vergisi muafiyeti konutlar için geçerli, arsalar bu kapsama girmiyor..

 41. Şerife aydın says:

  merhaba benim 150m2 bir evim var. ev hanımıyım gelirim yok tek evim kirada bende başka bir ilde kirada oturuyorum. belediye bana evinde oturmuyorsan eml vergisini vereceksin dedi. 3 senelik vergisi ve cezası duryor. önceki iki senelik vergisini kooparatif bizden tahsil ederek ödedi. benim belediyede nasıl bir yol izlemem lazım. 3 senelik vergiyi iptal ettirip daha önceki koop. aracılığı ile ödediğimiz parayıda alabilir miyiz. bunun için ne yapmalıyız. şimdiden teşekürler….

  1. admin says:

   Emekliler için 38 no.lu, ev hanımları ve işsizler için ise 44 no.lu Emlak Vergisi Tebliğinde yer alan, bir örneğini de belediyelerden ücretsiz alabilecekleri formları doldurup ilgili belediyeye verin ve ilgili belediyeden düzeltme yoluyla 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarına ait ödediğiniz emlak vergisinin iadesini talep edin. Çünkü ilgili yasa, tebliğ ve Maliye Bakanlığı özelgesinde vergilerin geçmişe dönük düzeltilmesi ve tahsil edilen vergilerin iadesi düzenlenmiştir. Bu itibarla Belediyeler bu iadeleri yapmak durumundadır.

 42. deniz says:

  Merhabalar benim kayinvalidem emekli ama kayinbabam la beraber bir evleri var
  Ama tapuda yariyariya hisseliler babamin herhangi bir geliri yok emekli de degil
  bundan dolayi muafiyetten yararlana bilirlermi ilginize simdiden tesekkurler

  1. admin says:

   Konut özelliği itibariyle muafiyet şartına giriyorsa ve babanız emekli olmasa bile hiçbir geliri olmayan bir işsizse muafiyetten yararlanabilirler..

 43. Derya says:

  merhaba muaf olduğum halde şimdiye kadar ödediğim belediye yetkilileri hiç uyarmadı beni. Geçmişe dair ödediğim vergileri talep edebilecekmiyim bubu merak ediyorum?

  1. admin says:

   Evet edebiliryorsunuz, birkaç yorum öncesinde yanıtladığımız şekilde Belediyeye başvurunuz..

 44. ali says:

  Merhaba benim 3 tane evim var sadece emekli maasim var bu evlerin hepsinin mi emlak vergisini odeyecegim yardimci olursaniz sevinirim saygilarimla

  1. admin says:

   Evet maalesef bu evlerin hepsinin emlak vergisini ödemek durumundasınız. Çünkü emlak vergisi muafiyeti için yalnızca tek ev şartı bulunmaktadır. Eğer birden fazla eviniz varsa bu evlerin hiçbiri için emlak vergisinden muaf olamazsınız.

 45. ALİ ŞANLI says:

  DÖRT DAİRELİ BİR KONUT HER DAİREDE KARDEŞLERİM VE BEN OTURMAKTAYIZ
  HER BİRİMİZİN OTURDUĞU DAİRE 91 METRE KAREDİR ANCAK BİNA TOPLAM OLARK 364 METREKARE OLDUĞU İÇİN AKYAZI BELEDİYESİ EMEKLİK MUAFİYETİNDEN YARARLANAMIYACAĞIMI SÖYLEDİ.
  BEN EMEKLİYİM VE HİSSELİ OLAN BİNANIN BİR DAİRESİNDE OTURMAKTAYIM BU HAKKIMI KULANMAM İÇİN NE YAPMALIYIM KONU HAKKINDA BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM

  1. admin says:

   Haklısınız.Gerçekte emlak vergisinden faydalanmanız gerek ama….Kanun der ki konutun m2 si brüt 200 m2 yi geçmeyecek…Ayrıca tek mesken olacak…Bu sebepten belediyeler kendine uygun olan kanun ifadelerinden çok iyi faydalanıyorlar.Mahkemeye gitseniz de kanunun ifadeleri açık olduğundan kanımızca mahkemeyi kaybedebilirsiniz. En güzeli herkesin tapuda hisselerini alıp herkesin dairesinin belli olması…Miras paylaşıldı mı sorun kalmıyor.O zaman emlak vergisinden kesin kurtulursunuz.İyi günler dilerim…

 46. ALİ ŞANLI says:

  HİSSELİ DÖRT DAİRELİ EVDE DÖRT KARDEŞ OTURUYORUZ HER BİRİMİZ BİR DAİREDE OTURUYORUZ BİNANI TOPLAMI 364 METRE KARADİR.KİŞİ BAŞINA BİR DAİREDE OTURUYORUZ VE HER BİRİMİZE 91.METRE KARELİK BİR DAİRE DÜŞMEKTE HİSSELİ OLDUĞU İÇİN VE TOPLAMDA 364 METRA KARE OLDUĞU İÇİN EMELKİLİK MUAFİYLETİNDEN YARRALANAMIYORUM BU KONUDA İLGİL KANNUDA MUAFİYETTEN YARRALANAMIYAACĞIM HUSUSU VAR BU ADİL BİR GEREKÇEMİDİR.KONUYU MAHKEMEYE TAŞISAM SONUÇ ALABİLİR MİYİM

 47. bekmen says:

  Annemle Babamın üzerine kayıtlı birer daire bulunmaktadır. İkisi de emekli ve başka gelirleri yok. Babam vefat etti, üzerine kayıtlı olan evin veraset işleminde çıplak mülkiyeti kardeşimle benim üzerime 1/2 oranında yapıldı,annem ise sadece intifa hakkı kullandı. Bu evde şu anda ben ve annem oturmaktayız, diğerinde ise kardeşim oturmakta ve annem kira almamakta. Kardeşim de ben de emekliyiz ve her ikimizin üzerinde kayıtlı başka ev yok. Geçen sene annemin üzerindeki intifa hakkını kaldırdık ve şu anda annemle oturduğuğmuz ev kardeşimle benim üzerinde kayıtlı, kardeşimin oturduğu ev ise annemin üzerine kayıtlı.
  Geçen seneye kadar her iki ev için /annemin intifa hakkından dolayı/ belediyeye emlak vergisi ödendi.
  Şimdiye kadar ödemiş olduğumuz emlak vergisini alma hakkımız var mı, varsa ne gibi bir yol izlemeliyiz?
  Teşekkürler

  1. admin says:

   İntifa hakkı bir eşya üzerinde malikinin sahip olduğu kullanma, semerelerinden yararlanma ve tüketme yetkilerinden kullanma ve yararlanma yetkilerini bir başkasına tahsis etmesi ile kurulan hak tipidir.Egemenlik hakları kapsamında olan intifa hakkı bir sınırlı ayni hak tipi olup; sınırlı ayni haklar içerisinde irtifak hakları sınıfında yer alır. Aynı zamanda intifa hakkı bir egemenlik hakkı olmasından ötürü mutlak haklar sınıfında yer almaktadır.Taşınmaz eşyalarda intifa hakkı tapu kütüğüne tescil anında doğarken taşınır eşyalarda sözleşmede aksine bir hüküm yoksa sözleşme hakkın anında doğduğu kabul edilir.Bu açıklamalardan sonra annenizin hem kendi adına hem de tapu üzerinde sizin vekardeşinize ait görülen gayrimenkul üzerinde intifa hakkı bulunmasından dolayı anneniz kanımızca emlak vergisi ödemek zorundaydı.Çünkü 2 ayrı gayrimenkulü kullanma hakkı tapu üzerinde tescilliydi.Bu sebeple ödenilen emlak vergileri bize göre geri alınamaz.Bu vakitten sonra da emlak vergisi hem sizin için hem kardeşiniz hem de anneniz için söz onusu değildir.Teşekkür ederim ilginize…

 48. Merdan BAYRAM says:

  Emekli Memurum ve emlak vergisinden muafım. Ancak yol yapıldığından belediyece katılım payı talep edilmektedir. Ödemem gerekir mi ve gecikme cezası alınır mı, son olarak gecikme cezası istenir mi? Saygılarımla

  1. admin says:

   Merhaba.06.12.2012 tarihinden önceki bir durum ise belediye bunu almak zorunda.Bu tarihten sonra belediye alabilir de almayabilirde.Ancak sizden belediye bunu istiyorsa ödemeniz bizce de uygun.Ödemeleri taksitler halinde yapabilirsiniz.Teşekkürler…

 49. Gülşah Uzunmehmetoglu says:

  Yurtdışında yaşıyorum.Türkiye’de kendi üstüme kayıtlı kirada bir evim var.Yıllardır hem emlak hemde gelir vergisi ödüyorum.Normalde bu vergilerden muaf mıyım?Teşekkürler.

  1. admin says:

   Sorunuza geç cevap verdiğimiz için özür dileriz.Yurt dışında yaşadığınızı ve Türkiye’de kira geliri olan bir eviniz olduğunu bildirmişsiniz.Emlak Vergisi kanununa göre emlakınız Türkiye’de olduğu için ve geliriniz de bulunduğundan emlakın bağlı bulunduğu Belediyeye emlak vergisini ödeme zorunluluğunuz var.Konuttan kira geliri elde ettiğiniz için Gelir Vergisi ve Vergi Usul Kanununa göre GMSİ mükellefiyetiniz vardır.2013 yılı kira geliriniz 3.200 tl nin üzerindeyse (bu sınır istisna sınırıdır)beyanname vermek zorundasınız.Ancak mutlaka vergi dairesine gitmek mecburiyetiniz yok.Beyannamenizi gib.gov.tr adresinden kira geliri beyannamesi verme bölümünden internet üzerinden verebilir ve verginizi bankalar vasıtasıyla ödeyebilirsiniz. Yani emlak ve gmsi vergilerinden muaf bulunmamaktasınız. İlginize teşekkür ederim.

 50. DENİZ says:

  Merhaba,
  Annem evhanımı ve herhangibir geliri yok. altınoluktaki ev için gerekli başvuruyu yaptık. Bundan sonra vergi ödemeyecek. geçmişe dönük yapılan ödemelerin iadesi gibi bir konuda gündeme gelmişti bu haber çıktığında bununla ilgili aydınlatırsanız seviniriz. Kolay gelsin.

 51. Hüseyin Eroğlu says:

  Öncelikle böyle bir hizmet verdiğiniz için teşekkürler.

  Annem emekli bir evi var emekli maaşından başka geliri yok. dedemden kalan tarla ve köyde bir tane ev var ancak 7 kardeşler ve miras paylaşımı yapılmadı. Annem 2010 dan beri emlak vergisi ödemiyordu şu anda 400 tl borcu olmuş. acaba emlak vergisinden muaf olabilir miyiz? Bu borcu ödememe hakkımız var mı?

  1. admin says:

   Bizler teşekkür ederiz.Sizler sayesinde güçleniyoruz.Eğer 200 m2 yi aşmayan bir ev olsaydı anneniz emlak vergisinden muaftı.Ancak hem ev hem tarla olduğundan bunlar 200m2 yi geçmese bile emlak vergisinden faydalanmaz.Ayrıca emlakın annenizin üzerine olması gerekir.Miras paylaşılmadığından bu da bir sorun teşkil eder.Eğer torba yasa çıkarsa (eylül,ekim ayı gibi bekleniyor) gecikme zammı ve faizlerde indirim sözkonusu.Hemen ödemeyin affı bekleyin derim.İyi günler…

 52. zekeriya demircan says:

  Ben ve esim emekliyiz. Kislik, yazlık 2 evimiz var evler yarı yarıya aramızda hisseli tapu. her ikisi de 200 m2 den kucuktur.Ayrica baska gelirimiz de yoktur. Her iki konut icin emlak vergisinden muaf miyiz

  1. admin says:

   Sorunuz için teşekkür ederim.2 evinizin tapularının ortak olduğunu söylüyorsunuz.Eğer 1 evinizin tapusu size ve diğer evinizin tapusu eşinize ait olsaydı ve bu meskenlerin her birisi 200 m2 den küçük olsa emlak vergisinden muaf olursunuz.Çünkü muafiyet için tek mesken olması gerek.Hisseli de olsa hem size hem de eşinize ait 2 mesken görünmektedir.İyi günler dilerim.

 53. Fevzi says:

  Merhabalar

  2 dairemiz var annem ve babamın üzerine ayrı ayrı olarak ikiside emekliler , babamız vefat etti ve evin tapusunu annemin üzerine geçirmek istiyorum bu koşulda annemin üzerine 2 ev görünecek bu durumda 2 ev üzerinden vergiden muaf olabilirmiyiz yoksa tek ev üzerinden mi muaf oluruz. Bilgi verirseniz sevinirim , iyi günler

  1. admin says:

   Merhabalar..Annenizin üzerine 1 ev olursa anneniz emlak vergisinden muaf olabilir.Babanıza ait olan evi annenizin üzerine geçirirseniz annenizin 2 evi olacağından diğer şartlar uygun olsa bile anneniz emlak vergisi muafiyetinden faydalanamaz.İyi günler…

 54. yeter says:

  merhaba.. ev hanımıyım tokiden 19 yıllık anlaşmayla taksitle ev aldım,
  vergiden muaf oluyormuyum toki içinden geçerli oluyormu vergi mafiyeti
  ve bende topu örneği var sadece aslını 19 yılın sonunda alcaz

 55. recep sincer says:

  ankara yenimahallede bir evin var niğdede babamdan kalma 2500 metre arazi var başka hiç bir şeyim yok emekli memurum evin verğisini ödeyecekmiyim selamlar

 56. Şafak says:

  Merhaba

  Annemin Adına 80 m2 lik bir ev ve başka bir şehirde 100 m2 bir yayla evi var. Yukarıdaki yazılarınızda, 2 ev varsa birinden muaf olursunuz diye yazmışsınız, ancak başka bir yazınızda 2 ev varsa bu muafiyet kapsamına girmez. diye yazmışsınız. Bu konu ile ilgili kesin madde nedir? Biz Yayla evinin vergisini ödüyorduk. Ancak Belediye bunu kabul etmeyip geriye dönük borç çıkarttı.

 57. reyhan says:

  Merhaba,
  Annemin 200 m2 den küçük 1 evi miras yolu ile kalan hiiseli bir evi e birde arsası var belediye 2008 yılından beri ödenmeyen vergi çıkarmış.
  1 tanesinden muaf olma hakkı var diye biliyoruz.
  Belediye öyle birşey yok dedi.
  Muaf olabilyormuyuz dilekçe versek.
  Teşekkürler

 58. ayan 55 says:

  asgari üçretle çalışıyorum.150 m oturduğum 1 evim var.başka bir gelirim yok emlak vergisi vermem gerekiyormu.

 59. gizem says:

  Ev hanımı olan annemin 500 m2 arsası var.arsanın üzerinde tek odalı bağ evi var.Annemin geliri yok.Babam emekli.yaklaşık 8 yıldır emlak vergisi ödüyoruz.belediyeye müracaat ettiğimizde ikamet şartı var dediler.Zaten tek odalı ikamete müsait değil.Biz şimdi emlak vergisi ödemeye devam edecekmiyiz.

 60. EDA says:

  Merhabalar ;
  2014 senesinde arsamız degerlenip ev yapıldı. eşimden kalan malulen emekli maaşı alıyorum ev 120 metre kare. tapu kızım ve benim üzerime. ben eşimden dolayı emeklı ve dulum kızımda yetim ama çalışıyor asgari ücretli. Emlak vergisi ödüyor muyuz?

 61. Yunus says:

  Merhaba TOKI’den aldığımız bir ev var ve suan bu evde ikamet ediyoruz Üzerimize baska Kayıtlı bir sey yok ve 200 m kareden kucuk ve asgari ücretle bir yerde calisiyorum emlak vergisi ödeme zorunluluğum varmi

  1. admin says:

   Merhaba…1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ve Bakanlar Kurulu kararlarıyla birlikte hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, emeklilerin, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye’de brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenleri olması halinde bunlardan Emlak Vergisi alınmayacağı kararlaştırılmıştır. Dolayısıyla örneğin, hiçbir geliri olmayan bir ev hanımının Türkiye’de bir tane evi varsa ve evin brüt metrekaresi 200′ü geçmiyorsa kendisinden emlak vergisi alınmaması gerekmektedir.Sizin şartlarınız bunlardan birine uymuyorsa emlak vergisi ödemek zorundasınız.

 62. BÜLENT KAYA says:

  Merhaba… Ben kendim Devlet Memuruyum. Eşim ev hanımı. Hiç bir geliri yok. Eşimin üzerine kayıtlı 2 adet dükkan bulunmaktadır. Birisi 45 metrekare, diğeri 40 metrekaredir. Yani iki dükkanın toplam metrekaresi 200 metrekareyi geçmemektedir. Vergi muafiyeti olur mu? Ya da dükkanlardan bir tanesine mi vergi muafiyeti olur?

  1. admin says:

   Merhaba…1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ve Bakanlar Kurulu kararlarıyla birlikte hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, emeklilerin, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye’de brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenleri olması halinde bunlardan Emlak Vergisi alınmayacağı kararlaştırılmıştır. Burada eşinizin geliri olmamasına rağmen eşiniz vergi muafiyetinden faydalanamaz.Çünkü faydalanabilmesi için gayrimenkulün mesken olması gerekir.Ayrıca tek olması gerekir.

 63. Mustafa günal says:

  İyi akşamlar
  Annem yurt dışında yaşıyo hiç calışmamış
  65 yaşında ev hanımı hic bir geliri yok.
  Türkiyede oğlunun yaşadığı 120 m2 bir dairesi var. Emlak vergisini her yıl ödüyoruz emlak muhafiyeti var mıdır?

  1. admin says:

   Merhaba…1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ve Bakanlar Kurulu kararlarıyla birlikte hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, emeklilerin, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye’de brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenleri olması halinde bunlardan Emlak Vergisi alınmayacağı kararlaştırılmıştır. Buna göre annenizin emlak vergisi muafiyeti vardır.Dilekçe ile ilgili belediyeye başvurmanız gereklidir.

 64. haşim keski says:

  haşim keskin selam aleyküm ve hayırlı işler ben malülen emekliyim başka hiç bir yan gelirim yok ve 120 metre kare bir evim var arsam falan yok emlak vergisinden muaf ola bilirmiyim ve nereye baş vurmam gerekiyor bilgilen dirirseniz şimdiden teşekkür ederim hayırlı çalışmalar

  1. admin says:

   Ve Aleykümselam…1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ve Bakanlar Kurulu kararlarıyla birlikte hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, emeklilerin, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye’de brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenleri olması halinde bunlardan Emlak Vergisi alınmayacağı kararlaştırılmıştır. Yazdıklarınıza göre Siz emlak vergisinden muafiyet şartlarını taşımaktasınız. Muafiyetten faydalanabilmek için gayrimenkulün bulunduğu belediyeye başvurmanız gereklidir.Hayırlı günler…

 65. murat says:

  Bizlere katkınız için teşekkürler.Annem ev hanımı ve 200 m2 geçmeyen tek evde oturuyor.2004-2015 yılları için 2100 tl borç geldi.Çeşitli zamanlarda kontrol ettirmemize rağmen borç yok cevabı alıyorduk ama şimdi borç çıktı.Ne yapmamız gerek.

  1. admin says:

   Asıl biz sizlere teşekkür ederiz.1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu ve Bakanlar Kurulu kararlarıyla birlikte hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, emeklilerin, gazilerin, özürlülerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye’de brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskenleri olması halinde bunlardan Emlak Vergisi alınmayacağı kararlaştırılmıştır.Annenizin durumu bu saydıklarımızdan hangisine uygunsa bunu ispatlayıcı belge ile beraber gayrimenkulün bulunduğu belediyeye yazılı başvuruda bulunun.Dilekçenizi evrak kayıttan mutlaka geçirin ve evrak sayısını not alın.Belediye size olumsuz cevap verirse, eğer siz haklıysanız mahkeme kanalıyla bu borçtan kurtulabilirsiniz.Ama önce belediyeye belgelerinizle beraber yazılı bir dilekçe yazmanız gerekir.Belediyenin olumsuz cevabına istinaden mahkemeye başvurabilirsiniz.

Leave a Reply

*